Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
NÂZIM HİKMET VAKFI YAYINLARI

2018 KÜLTÜR AJANDASI

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayımlanan "2018 KÜLTÜR AJANDASI" bu yıl yine kültür ve sanat rehberi niteliğinde hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayımlanan ajanda da; Nâzım Hikmet şiirlerinden dizelerle, önemli kültür, sanat olayları, anma günleri ve kültür kurumlarına ilişkin bilgiler bulunuyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

ÜLKEMİN GÜZEL YÜZÜ

Türkiye’de bir oyuncu olmanın, sanatçı olmanın gereklerinin en önemli yerlerinden bir tanesini yüklenilmesi gereken bir görev olarak üstüme almışım ben. Ülkenin laik, demokratik, çağdaş bir yapıya oturması için neler lazımsa, onlar için bir şeyler yapılması gerektiğine inanan bir kişiyim...

» Ayrıntılar için tıklayınız.

ANTİKA TALANI
"KARUN HAZİNESİ" 1997 (DVD)

Bu DVD, 2012 ve 2016 yıllarında aramızdan ayrılan sevgili Yusuf Kurçenli ve sevgili Tarık Akan anısına çekiminden yirmi yıl sonra restore edilmesi tamamlanarak gösterime sunulmuştur. Filmin restorasyon çalışmaları Tarık Akan tarafından başlatılmıştır.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

2017 KÜLTÜR AJANDASI

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayımlanan "2017 KÜLTÜR AJANDASI" bu yıl yine kültür ve sanat rehberi niteliğinde hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayımlanan ajanda da; Nâzım Hikmet şiirlerinden dizelerle, önemli kültür, sanat olayları, anma günleri ve kültür kurumlarına ilişkin bilgiler bulunuyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

ULUSLARARASI NÂZIM HİKMET SEMPOZYUMU

25 - 27 Ocak 2002 tarihlerinde İstanbul'da şairin 100. doğum yılı nedeniyle Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nca Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu düzenlendi.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

BARIŞIN ŞAİRİ NÂZIM HİKMET

Bu kitapta büyük şairimiz Nâzım Hikmet'in yaşamı ve şiiriyle barış mücadelesini nasıl birleştirdiğini okuyacaksınız.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

ATATÜRK'ÜN ALEV ÇİÇEKLERİ

Bu film, Cumhuriyetin kuruluş yıllarında kadınlara ilişkin reformları ve cumhuriyetin ilk kuşak kadınlarını ele almaktadır.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

2016 KÜLTÜR AJANDASI

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayımlanan "2016 KÜLTÜR AJANDASI" bu yıl yine kültür ve sanat rehberi niteliğinde hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayımlanan ajanda da; Nâzım Hikmet şiirlerinden dizelerle, önemli kültür, sanat olayları, anma günleri ve kültür kurumlarına ilişkin bilgiler bulunuyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

ANADOLU'DA ROMALILARIN AYAK İZLERİ (DVD)

Anadolu, tarihin her döneminde önemli bir rol oynamıştır. Bu belgesel film, İ.Ö. 2ci yüzyıl ve İ.S. 3cü yüzyıl arasındaki zaman dilimini ele almaktadır.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

NÂZIM HİKMET DESENLERİ

Avni Arbaş'ın, Nâzım Hikmet'in 1961'de Paris'i ziyareti sırasında yaptığı desenleri içeren defteri, Nâzım Hikmet Vakfı'nca tıpkı basım olarak yayımlandı.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

2015 KÜLTÜR AJANDASI

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayımlanan "2015 KÜLTÜR AJANDASI" bu yıl yine kültür ve sanat rehberi niteliğinde hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayımlanan ajanda da; Nâzım Hikmet şiirlerinden dizelerle, önemli kültür, sanat olayları, anma günleri ve kültür kurumlarına ilişkin bilgiler bulunuyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

HÜZNÜN ŞARKISI İZNİK (DVD)

İznik bugün küçük bir çiftçi kasabası. Sokaklarında dolaştığınızda tarihe yön vermiş pek çok olaya ev sahipliği yapmış olduğu aklınızın ucuna bile gelmez. Ama Helenler, Romalılar, Bizanslılar, Osmanlılar derken bugünlere gelmiş olan İznik tarihin her döneminde önemli bir yere sahip olmuş. Geçmişteki adı Nicca / Nikea. Mitolojide, Sakarya ırmağının kızı olan güzeller güzeli bir su perisinden almıştır adını. Günümüzde yol panolarında bu isme rastlasanız bile Nikea' nın kim olduğunu bilen ancak bir avuç kişi ya vardır ya yoktur. İznik'in kuruluş efsanesi çoktan unutulmuş...

» Ayrıntılar için tıklayınız.

2014 KÜLTÜR AJANDASI

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayımlanan "2014 KÜLTÜR AJANDASI" bu yıl yine kültür ve sanat rehberi niteliğinde hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayımlanan ajandada; Nâzım Hikmet şiirlerinden dizelerle, önemli kültür, sanat olayları, anma günleri ve kültür kurumlarına ilişkin bilgiler bulunuyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

AFRODİSİAS (DVD)

Görkemli mermer heykelleriyle, en ilginç antik kentlerden biri olan Afrodisias’ın öyküsü, bu kez Tarık Akan’ın yönetmenliğinde, sinema diliyle karşımızda.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

2013 KÜLTÜR AJANDASI

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayınlanan "2013 KÜLTÜR AJANDASI" bu yıl yine kültür ve sanat rehberi niteliğinde hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayınlanan ajandada; Nâzım Hikmet şiirlerinden dizelerle, önemli kültür, sanat olayları, anma günleri ve kültür kurumlarına ilişkin bilgiler bulunuyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

BİR MEÇHUL ÖĞRETMEN (DVD)

Bu belgesel film, Arifiye Köy Enstitüsü'nden 1946 ve 1949 yıllarında mezun olan Ayşe ve Mehmet Bayındır öğretmenlerin öyküsüdür. Filmde, Bayındır öğretmenlerin şahsında tüm Köy Enstitüsü öğretmenlerinin öyküleri anlatılır.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

2012 KÜLTÜR AJANDASI

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayınlanan "2012 KÜLTÜR AJANDASI" bu yıl yine kültür ve sanat rehberi niteliğinde hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayınlanan ajanda da; Nâzım Hikmet şiirlerinden dizelerle, önemli kültür, sanat olayları, anma günleri ve kültür kurumlarına ilişkin bilgiler bulunuyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

2011 KÜLTÜR AJANDASI

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayınlanan "2011 KÜLTÜR AJANDASI" bu yıl yine kültür ve sanat rehberi niteliğinde hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayınlanan ajanda da; Nâzım Hikmet şiirlerinden dizelerle, önemli kültür, sanat olayları, anma günleri ve kültür kurumlarına ilişkin bilgiler bulunuyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

NÂZIM HİKMET'İN PEŞİ SIRA...

1902-1963 tarihleri arasında yaşamış olan büyük Türk şairi Nâzım Hikmet düşünceleri, dünya görüşü ve yazdıklarıyla pek çok aydına evrensel boyutta ışık olmuştur. Özellikle Türkiye tarihinde önemli kilometre taşlarından birini oluşturan 1968 gençliğinin duygu dünyasında Nâzım Hikmet ve şiirlerinin biçimleyici, yönlendirici yanı çok önemlidir.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

2010 KÜLTÜR AJANDASI

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayınlanan "2010 KÜLTÜR AJANDASI" bu yıl yine kültür ve sanat rehberi niteliğinde hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayınlanan ajanda da; Nâzım Hikmet şiirlerinden dizelerle, önemli kültür, sanat olayları, anma günleri ve kültür kurumlarına ilişkin bilgiler bulunuyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

2009 KÜLTÜR AJANDASI

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayınlanan "2009 KÜLTÜR AJANDASI" bu yıl yine kültür ve sanat rehberi niteliğinde hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayınlanan ajanda da; Nâzım Hikmet şiirlerinden dizelerle, önemli kültür, sanat olayları, anma günleri ve kültür kurumlarına ilişkin bilgiler bulunuyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

İNGİLİZ-AMERİKAN YAYIN DÜNYASINDA NÂZIM HİKMET İMAJI

Bu kitap, 1930'lardan günümüze dek İngiliz-Amerikan yayın dünyasında yayımlanan dergi ve kitaplardan yola çıkarak, büyük şairimiz Nâzım Hikmet'in yıllar içinde değişen imajını irdeliyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

» Basında (1)
» Basında (2)
» Basında (3)

BARIŞIN ŞAİRİ NÂZIM HİKMET

Nâzım Hikmet, savaşı ve işgal yıllarını yaşadı, yoksul, direngen ve onurlu Anadolu'nun direnişine katıldı, sosyalist devrimin coşkusuna tanık oldu, ideali uğruna Komünist Parti'ye girdi ve yaşamını örgütlü mücadeleye adadı.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

» Basında (1)
» Basında (2)

2008 KÜLTÜR AJANDASI

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayımlanan "2008 KÜLTÜR AJANDASI" bu yıl yine kültür ve sanat rehberi niteliğinde hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayımlanan ajanda da; Nâzım Hikmet şiirlerinden dizelerle, önemli kültür, sanat olayları, anma günleri ve kültür kurumlarına ilişkin bilgiler bulunuyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

ÇİZGİLERLE NÂZIM HİKMET

3. Basım için birkaç söz:

Bu basım, bu kitabın üçüncü basımı oluyor. Gelirini yine Nâzım Hikmet Vakfı' na bağışladık… Bizim okulun (MSM) bahçesinde bir çınar ağacı var. Üzerinde bir pirinç plaka göreceksiniz. "Nâzım Hikmet Burada Yatıyor" yazılı...

» Ayrıntılar için tıklayınız.


FOTOĞRAFLARLA NÂZIM HİKMET

Nâzım Hikmet, dünyaca bilinen ve ülkemizin adıyla anılan evrensel bir değerimiz, ülkemizin yüzakı. Yaşadığı dönemde uğradığı haksızlıklar, baskılar, hapisler, ölüm tehditleri ve sürgün yıllarına karşın inandığı doğrulardan ödün vermeyen bir aydınımız, sanatçımız, şairimiz.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

MAVİ GÖZLÜ ARKADAŞIM

Nâzım Hikmet Şiirleri, Vakfımızın kuruluşundan bu yana,büyük ozanımızla ilgili bilgi ve belgeleri toplama, arşivleme ve toplumumuzun kullanımına sunma çabalarımızın yeni bir örneği.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

NÂZIM HİKMET'İN YAŞADIĞI ADALET DRAMI
VE AÇLIK GREVİ OLAYINDAKİ GERÇEKLER

Bu kitabın yazılmasındaki amaç, Nâzım Hikmet'in açlık grevine ilişkin olarak ileri sürülen savların eleştirilmesidir. Nâzım Hikmet'in açlık grevi kararının bir nedeni de; 13  yıl boyunca çeşitli hapishanelerde azap çekmesine neden olan haksızlığın düzeltilmesi için, davasının yeniden görülmesi yolunda yaptığı başvuruların yanıtsız kalmasıdır.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

NÂZIM'IN SİYASAL YAŞAMI VE DAVALARI

Atilla Coşkun, Nâzım'ın davalarını, bunlarla ilgili yasal               
düzenlemeleri, uygulamaları evrensel hukuk ilkelerinin
süzgecinden geçiriyor. Yargılamaları tarihin adaleti
önüne çıkarıyor, hukuk dışı haksız uygulamaların geri-
sinde yatan olayları ve planları açıklıyor, belgelendiri-
yor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

ÇİZGİLERLE NÂZIM HİKMET

 

Bu kitap 1978 yılında yazıldı. Kitapta adı geçenlerin birçoğu bugün hayatta değil. Bu nedenle "Falanca kişi bugün bir gazetede köşe yazarı" gibi sözlerle karşılaştığınızda şaşırmayın.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

NÂZIM HİKMET'İN TİYATROSU


Nâzım Hikmet'in tiyatrosu, şiirinin gölgesinde kalınmaksızın, bu tür önyargıların etkisinden sıyrılınarak, tiyatro sanatının özgül duyarlılığıyla kavranmalıdır.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

BURSA CEZAEVİNDEN VÂ-NÛ'LARA MEKTUPLAR

«Mektuplarını yayınladığımdan ötürü Nâzım Hikmet'ten af dilemek istiyorum. Biliyorum ki Bursa Cezaevinde Vâlâ'ya, bana bu mektupları yazarken bir gün yayınlanacaklarını aklına hiç getirmedi. Karşısında yalnız biz dostlarını gördü ve yazacaklarını kendi sansüründen geçirmeyi gereksiz sayarak zaman zaman duygularını bütün çıplaklığıyla anlatmayı sakıncasız buldu...

» Ayrıntılar için tıklayınız.

NÂZIM HİKMET ŞİİRLERİ

Nâzım Hikmet Şiirleri, Vakfımızın kuruluşundan bu yana, büyük ozanımızla ilgili bilgi ve belgeleri toplama, arşivleme ve toplumumuzun kullanımına sunma çabalarımızın yeni bir örneği.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

SEÇME ŞİİRLER

Uluslararası Nazım Hikmet Şiir Ödülü'nün ikincisine değer görülen Martinikli şair Aimé Césaire'in Türkiye'de yayımlanan ilk kitabı.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

NÂZIM HİKMET ŞARKILARI

Video CD-Kitap
Nâzım Hikmet'in şiiri, çok sesli bir şiirdi. Değişik dönemlerde yazdığı şiirlerinde, tarihin ve toplumların değişik kesimlerinden insanların yaşantılarını dile getirmişti. Daha sonra bu şiirlerden yola çıkarak ona müzik boyutu kazandıran sanatçılar, Nâzım'ın ses zenginliğini daha da yaygınlaştırdılar. Onun şiirlerini okurken nasıl onun özlemlerini paylaşıyorsak, bu ezgileri dinlerken de hep bir ağızdan bu şarkılara katılma isteğini duyuyoruz. Böylece ortak bir düşe, ortak bir ezgiye, yeni bir güzellik imecesine dönüşüyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

NÂZIM'DAN ARMAĞAN

Şükran Kurdakul, Kıymet Coşkun ve Öner Yağcı'nınyayına hazırladıkları Nâzım'dan Armağan, Nurullah Ataç, Mehmet Ali Aybar, İbrahim Balaban, Atilla Coşkun, Halit Çelenk, Mahmut Dikerdem, Abidin Dino Mehmet H.Doğan, Refik Erduran, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Attilâ İlhan, Şükran Kurdakul, Aziz Nesin, Ahmet Oktay, Server Tanilli, Cahit Sıtkı Tarancı, Afşar Timuçin, Müzehher Vâ-Nû ve Samiye Yaltırım'ın Nâzım sevgisiyle dolu yazılarından ve Nâzım'ın seçme şiirlerinden oluşuyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

2007 KÜLTÜR AJANDASI

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayınlanan "2007 KÜLTÜR AJANDASI" bu yıl yine kültür ve sanat rehberi niteliğinde hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayınlanan haftalık ajanda da; Nâzım Hikmet şiirlerinden dizelerle, önemli kültür, sanat olayları, anma günleri ve kültür kurumlarına ilişkin bilgiler bulunuyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

2006 KÜLTÜR AJANDASI

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayınlanan "2006 KÜLTÜR AJANDASI" bu yıl yine kültür ve sanat rehberi niteliğinde hazırlandı. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayınlanan haftalık ajanda da; Nâzım Hikmet şiirlerinden dizelerle, önemli kültür, sanat olayları, anma günleri ve kültür kurumlarına ilişkin bilgiler bulunuyor.

» Ayrıntılar için tıklayınız.

 
 


 
Ata Medya