Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ŞİİR ÖDÜLÜ

1.ULUSLARARASI NÂZIM HİKMET ŞİİR ÖDÜLÜ

Nâzım'ın anısını yaşatmak, yapıtlarının yaygınlaşmasını sağlamak, çağdaş şairlerin sanata katkısını değerlendirmek amacıyla Nâzım Hikmet Vakfı tarafından  düzenlenen Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Ödülü 1995 yılında verilmeye başlandı. Aralarında Cevat Çapan, Enis Batur ve Erdal Alova'nın da bulunduğu  Vakıf Uluslararası  Ödül Hazırlık Kurulu'nun önerisiyle olusturulan Uluslararası Ödül Jürisi'nde; John Berger (İngiltere), Cevat Çapan, Memet Fuat, Selahattin  Hilav, Henrik Nodbrandt (Danimarka), Titos Patrikios (Yunanistan) ve Andrei Voznezenski (Rusya) yer aldı. Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Ödülü Jürisi, toplumcu bir bakış açısına sahip şairlerin yaşam boyu bütün yapıtlarını dikkate alarak değerlendirdi.
 
Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Ödülü'nün ilki için Fransa'da yaşayan Suriyeli şair Adonis'in değer bulunduğu açıklandı. Jüri Üyeleri, 17 Aralık 1994 yılında düzenlenen toplantıda,  Adonis'in "yapıtlarının sanatsal değeri ve düşünsel içeriğinin niteliği" gözönüne alınarak oybirliğiyle karar verildiği  açıklaması yapıldı.
 
8.000 Dolarlık ödül ve Ödül plaketi 14 Ocak 1995 Cumartesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen  bir törenle Adonis'e verildi. Kültür Bakanı Timuçin Savaş'ın katıldığı ve Aziz Nesin'in açılış konuşmasını yaptığı gecede, Adonis'in şiirleri okundu,  dia gösterisi yapıldı. Ödül gecesine, Arif Sağ, Sezen Aksu şarkılarıyla destek verdi.

Soldan sağa; Şükran Kurdakul, Özdemir İnce, Adonis, Cevat Çapan, Aydın Aybay ve
Tarık Akan.

ADONİS

Asıl adı Ali Ahmet Sait olan şair, 1930 yılında Suriye'de doğdu. Ülkesinin bağımsızlığa kavuşma sürecini yaşadı. Suriye'de bulunan Fransız kuvvetlerine karşı gösteriler örgütledi. İlk şiirini bu sırada yayınladı. Şam Üniversitesi'nde edebiyat öğrenimi gördü. Beyrut Saint Joseph Üniversitesi'nde doktorasını yaptı.
Ortadoğu'dan Fas'a kadar tüm Arap Şiirini etkileyen Adonis, Arap şiir geleneğinden koparak şiiri özgürleştirdi. Arap şiirinin kendi kimliğini yitirmeksizin dünya şiiriyle ilişki kurmasına çalıştı. 1971 yılında Suriye-Lübnan En İyi Şair Ödülü'nü, 1986'da Brüksel'de Uluslararası Şiir Bienali Büyük Ödülü'nü kazandı. 1983 yılında Paris'te Stephen Mallarme Akademisi üyesi seçildi. 1961 yılından bu yana Lübnan vatandaşı olan Adonis, Paris'te yaşamaktadır.

 
 
VAKIF
Tarihçe
Girişim Kurulu Üyeleri
Kuruluş Senedi
Yönetim Kurulu
Anı Odası
Bilgi Merkezi
Uluslararası Şiir Ödülü
Yayınlarımız
Kültür Merkezi


 
Ata Medya