Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
YURTİÇİNDEKİ NÂZIM HİKMET YILI ETKİNLİKLERİ

Besteleri Fazıl Say'a ait olan, Kültür Bakanlığı'nın önerdiği "Nâzım" projesi 4 - 5 Ekim 2001'de Ankara'da Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu'nda, 8 - 9 Ekim 2001'de İstanbul'da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleşti. Şiirlerin Genco Erkal tarafından seslendirildiği projede Sertap Erener, bariton Tuncer Tercan, TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu, Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu yer aldı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nı Naci Özgüç yönetti.

"Nâzım", 30 Haziran'da Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı'nın düzenlediği "2002 Yaz Etkinlikleri" kapsamında Efes Antik Tiyatro'da da sahnelendi.

"Nâzım" oratoryosu, İstanbul'da 16 - 17 Eylül 2002 tarihinde gerçekleştirilen UNESCO Kültür Bakanları Toplantısı kapsamında Kültür Bakanlığı ve Nâzım Hikmet Vakfı'nın organizasyonluğunda 16 Eylül'de Cemiltopuzlu Açıkhava Sahnesi'nde, 17 Eylül'de ise Atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelendi.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Nâzım Hikmet'in anısına bir defaya mahsus olmak üzere şiir ödülü verdi. Fethi Naci, Cevat Çapan, Doğan Hızlan, Naci Güçhan, Turgay Fişekçi ve Rahmi Emeç'ten oluşan seçici kurul, bu ödüle "Dizeler" adlı kitabıyla  Erdal Alova'yı değer gördü. Alova'ya ödülü 19 Ocak'ta Eskişehir'de düzenlenen törenle verildi.

Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle heykeltıraş Tankut Öktem tarafından yapılan Nâzım Hikmet Anıtı, İzmir Kültürpark'taki İzmir Sanat Evi'nin bahçesine 21 Eylül'de yerleştirildi. Heykelin yanına bir de çınar ağacı dikildi. Kaidesinin bir tarafında Nâzım'ın "Kurtuluş Savaşı Destanı"ndan bir bölüm bulunan heykelin diğer tarafında şairin doğum ve ölüm tarihleri yer alıyor. Kaidesiyle birlikte 6.5 metre yüksekliğinde olan ve bronzdan yapılan heykelin açılış törenine Kültür Bakanı Suat Çağlayan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Priştina, Nâzım Hikmet Vakfı yöneticilerinin de hazır bulunduğu bir törenle Atatürk Kültür Merkezi önündeki parkta yerini aldı. Bu anıt  heykel, Türkiye'de dikilen ikinci Nâzım Hikmet heykeli oldu. (İlki  dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar'ın girişimi ve Nâzım Hikmet Vakfı yöneticilerinin katılımıyla  Ankara Atatürk Kültür Merkezi bahçesine törenle dikildi. Bu eser Azerbaycanlı heykeltraş Sait Rüstem tarafından yapıldı.)

İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu'nun bir konser verdiği açılış töreninde, tiyatro sanatçıları da Nâzım'ın dizelerini seslendirdi.

Kadıköy Belediyesi'nin girişimleriyle, Prıof. Dr. Rahmi Aksungur tarafından yapılan Nâzım Hikmet heykeli için bağışta bulunmak isteyen Kadıköylüler,  Vakıflar Bankası Kadıköy Şubesi'nin 2043750 numaralı hesabına para yatırabilirler.

Sinematek Derneği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle "Başkent Senaryo Yarışması" adlı uzun metraj, kısa metraj ve belgesel film dallarında, ulusal çapta bir senaryo yarışması düzenleniyor. Yarışmanın konusu, Nâzım Hikmet'in doğumunun 100. yılı nedeniyle "Memleketimden İnsan Manzaraları" olarak belirlendi. Yarışmaya katılım şartları, "www.sinema-tek.org" adresinden sağlanabilir.

 

 
NÂZIM HİKMET YILI
Açılış
Belgesel
Sempozyum
Sergiler
Etkinlikler
Yurtiçi Etkinlikleri
Yurtdışı Etkinlikleri


 
web tasarım