Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 

YURT DIŞINDAKİ NÂZIM HİKMET YILI ETKİNLİKLERİ


Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, şairimizin dünya çapında anılması için 2001 yılında uluslararası yazar örgütlerine çağrıda bulundu ve şairi anmak isteyen pek çok kurumla işbirliği yaptı. Nâzım Hikmet; Londra, Paris, New York, Moskova, Sidney, Kopenhag, Amsterdam, Berlin, Selanik, Bakü, Strasbourg, Johannesburg, Gelsenkirchen, Essen, Hamburg, Kudüs, Bremen, Frankfurt, Kudüs gibi pek çok şehirde çeşitli etkinliklerle anıldı ve bu etkinliklerde şairin dünya vatandaşı kimliği bir kez daha öne çıkarıldı.

2002 Uluslararası Nâzım Hikmet Yılı yurt dışı etkinliklerinin ilki Londra'da gerçekleşti. 8 Ocak'ta Queen Elizabeth Hall'de düzenlenen geceye Genco Erkal, Haluk Bilginer, Julie Christie, Adrian Mitchell ve Mark Rylance katıldı.

Rusya Türk İşadamları Birliği ve Moskova Türk Kadınları Organizasyonu tarafından Moskova'da Dostluk Evi'nde düzenlenen gecede Nazım Hikmet'in şiirleri okundu. Çaykovski Konservatuarı'nda öğrenim gören Türk öğrencileri konser verdi. Türkolog Tofik Melikov konuşma yaptı. (Ocak 2002)

Frankfurt Şehir Kütüphanesi'nde 25 Ocak'ta düzenlenen etkinliğe Nâzım Hikmet'in şiirlerini Almancaya kazandıran Annemarie Bostroem ve şiirleri seslendiren Erich Schaffner katıldı. Almanya'daki Kybele Müzikevi bir Nâzım Hikmet CD'si çıkardı.

Gazeteci Mine Türkili, 29 Ocak'ta Sicilya Siracusa'daki "Sınırsız Kütüphane"de Nâzım Hikmet'in şiirlerini okudu, şair hakkında tanıtıcı konuşma yaptı. İtalyan oyuncu Eugenio Maria Santovito da Nâzım Hikmet'in şiirlerini İtalyanca'dan okudu.

Viyana'da 6 -7 Şubat'ta Nâzım Hikmet'in 100. doğum yılı kutlandı.

Nâzım Hikmet'in "Unutulan Adam" adlı oyunu Atina'da Valos Sanat Tiyatrosu'nda Şubat ayından itibaren sahnelenmeye başladı. Oyunu Yunancaya Panayot Abacı çevirdi.

Danimarka, Kopenhag'da ve Orphus'da Nâzım Hikmet Kutlama Komitesi'nin 24 Şubat'ta düzenlediği etkinliğe Genco Erkal ve Vakıf Başkan Vekili Cevat Çapan katıldı. 

Hollanda'da Mart ayında düzenlenen Türk-Hollanda Şiir Festivali'nde Nâzım Hikmet'e geniş yer ayrıldı.

Yunanistan'da Gümülcine'de Rodop İli Kadınlar Derneği ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği'nin Nâzım Hikmet'i anmak için 9 Mart'ta düzenlediği etkinlikte Nâzım Hikmet Vakfı'nın hazırladığı  "Nâzım Hikmet Şarkıları" belgeseli gösterildi. Esin Afşar, Arda Algül'ün piyanosu eşliğinde bir konser verdi.

Paris'te 14 Mart'ta Paris Dauphine Üniversitesi'nde "Jakond  ve Si Ya Ou"nun bir bölümünden oluşturulan oyun sahnelendi. Oyunu  Richard Soudee, Mehmet Ulusoy'un işbirliğiyle sahneye koydu.

Nâzım Hikmet , 21 Mart Dünya Şiir Günü'nde Paris'te  UNESCO'da anıldı. UNESCO Genel Sekreteri Koichiro Matsuura'nın ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Fikret Üçcan'ın ev sahipliğini yaptığı gecede önce Nâzım Hikmet Vakfı'nın hazırladığı, Can Dündar'ın yönettiği Nâzım Hikmet Belgeseli'nden bir bölüm gösterildi. Programda; Genco Erkal, Nâzım Hikmet'ten şiirler okudu.  Zeynep Oral , İlber Ortaylı, Gaye Petek, Alain Seksing ve Rene Zapata'nın katıldıkları bir panel düzenlendi.

Kıbrıs'ta Çağdaşlar Kültür Derneği'nin girişimiyle 2  Nisan'da Yakın Doğu Üniversitesi'nde "Nâzım 100 Yaşında" başlıklı bir etkinlik gerçekleşti. "Şiirleriyle Nâzım Hikmet" başlıklı gösteriden sonra Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından hazırlanan "Nâzım Hikmet Şarkıları" belgeseli izlendi.

Paris'te 5 Nisan'da Serap Beyazkılıç ve Gaye Petek tarafından Elele'de  hazırlanan "Victor Hugo - Nâzım Hikmet İki Şair ve Sürgün " adlı Michele Aquien'in katıldığı bir konferans düzenlendi.

12 Nisan'da Fransa'nın Metz kentinde  Moselle Türk İşçi Derneği tarafından   konferans düzenledi.  Dernek Başkanı Cemil Yörük'ün açılış konuşmasıyla başlayan  Konferans Nâzım Hikmet Vakfı Genel Sekreteri Kıymet Coşkun tarafından verildi.   Konferans sırasında  Strasburg'tan Muharrem Koç ve Almanya'dan gelen Erol  Şirin  tarafından  Fransızca ve Türkçe  olarak  Nâzım Hikmet şiirlerinden örnekler okundu.New York'ta 14 Nisan'da Kaye Playhouse Manhattan'da düzenlenen Nâzım Hikmet'i anma törenine Stephen Kinzer, Genco Erkal, Zülfü Livaneli, Kıymet Coşkun, İlhan Mimaroğlu, Ayşegül Durakoğlu, Tilbe Saran, Latife Mardin, Zişan Uğurlu, Randy Blasing, Mutlu Konuk, Yasin Uygunca ve Tamer Pınarbaşı katıldı. Etkinlik, uzun yıllardır New York'ta yaşayan Güngör Mimaroğlu ile Serdar İlhan'ın çabalarıyla gerçekleştirildi.

17 Nisan 'da New York'da  Nâzım Hikmet Vakfı tarafından Can Dündar yönetmenliğinde hazırlanan Nâzım Hikmet Belgeseli gösterildi. Film gösterisi !4 Nisan etkinliğinin devamı olarak Güngör Mimaroğlu ve Serdar İlhan'ın organizasyonuyla düzenlendi.  

İtalya, Roma'da kültür akademilerinden Angelica Constantiniana di Lettere Arti e Scienze tarafından düzenlenen gecede Nâzım Hikmet anıldı. Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Necati Utkan, gecede Nâzım Hikmet'in "Masalların Masalı" adlı şiirini İtalyanca ve Türkçe okudu. İtalyan sanatçılar Ilaria Caputi ve Teresa Poli Sandri, Nâzım Hikmet'in "Aşk Şiirleri" kitabından şiirler yorumladı. 

İtalya'nın Floransa kentinde 19 Nisan'da başlayan "Aşkın Şairi Nâzım Hikmet ile El Ele" başlıklı üç gün süren bir etkinlik düzenlendi. Chille Kültür Enstitüsü tarafından San Salvi Sanat Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, Nâzım Hikmet'in şiirlerini Claudio Ascoli ve Cecilia Bellini okudu.

20 Nisan' da  Houston  Türk Amerikan Derneği Nâzım Hikmeti Anmak üzere konferans ve film gösterisi gerçekleştirdi. Konferans, Nâzım Hikmet Vakfı genel sekreteri Kıymet Coskun tarafından verildi. Konferans sonrasında Nâzım Hikmet Vakfı tarafından hazırlanan Nâzım Hikmet Şarkıları film gösterisi yapıldı.

Danimarka, Kopenhag ve Orhus'da  Nâzım Hikmet Kutlama Komitesi'nin 20 Nisan'da düzenlediği etkinliğe  Nâzım Hikmet Vakfı  Danışma Kurulu üyesi  Atatol Behramoğlu katıldı.

Macaristan, Budapeşte'de Türkiye Büyükelçiliği ve Ervin Szabo Kütüphanesi'nin ortaklaşa düzenlediği bir etkinlikle Nâzım Hikmet,  100. doğum yıldönümünde anıldı. Anma töreni Budapeşte Büyükelçisi Ender Arat tarafından açıldı. Etkinliğe Türkolog Prof. Dr. GyÖrgy Hazai, Türkolog Edit Tasnadi,  sinema sanatçısı Can Togay ve Nâzım Hikmet'in arkadaşı Gül Benderli Togay katıldı.

Almanya Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Almanya, Dortmund'da 19 ve 20 Nisan'da gerçekleştirdiği etkinlikte Nâzım Hikmet'i  andı. Etikinliğe Sunay Akın ve Zehra İpşiroğlu konuşmacı olarak katıldı.Hollanda'da her yıl düzenlenen Türk Tiyatro Festivali, bu yıl 1 - 12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti. Türk-Hollanda Tiyatro Vakfı tarafından düzenlenen festivalde Nâzım Hikmet'in oyunları ve şiirlerinden uyarlanan yapımlara ağırlık verildi. Festival, Türk ve Hollandalı müzisyenlerden oluşan orkestranın, Nâzım Hikmet şiirlerini yorumladığı bir açılışla başladı. Ardından Genco Erkal,  Rüştü Asyalı ve Ton Lutz, Nâzım Hikmet'in şiirlerini seslendirdi. Amsterdam merkezindeki De La Mar Tiyetrosu'ndandaki festivalde Müşfik Kenter, Oğuz Aral'ın yönettiği "Kuvayi Milliye Destanı", Rüştü Asyalı ise Nâzım Hikmet'ten uyarlanan "Ben Bir İnsan" oyunlarını sahnelediler. Amsterdam Tiyatro Okulu öğrencileri, "Taranta Babu'ya Mektuplar"ı Hollandaca sundu.

Danimarka'nın başkenti  Kopenhag ve Orhus'ta 3 Mayıs'ta düzenlenen etkinliğe  Nâzım Hikmet Vakfı Başkan Vekili Cevat Çapan katıldı. Etkinlikte Nâzım Hikmet belgeseli de izlendi. 

DİDF'nin 3 Mayıs'ta düzenlediği  Emek Şenliği'nde ise Güneş Tiyatrosu ve Membran  Tiyatrosu "Bu Yürek" adlı oyundan bazı bölümler oynadı. Yılmaz Onay, Nâzım Hikmet'in şiirleri ve tiyatro oyunları üzerine konuştu.

NRW Kültür Bakanlığı'nın girişimleriyle, Bielefeld'de bulunan Türk Yunan Dostluk Derneği, Şehir Kütüphanesi, Bielefeld Kültür Dairesi ve "Vereine für Zeitgmabes Leben" adlı dernek ve kuruluşlar tarafından Nâzım Hikmet'in şiirlerinden uyarlanan "Benim İnsanlarım" adlı bir sergi açıldı. Sergi 25 Mayıs tarihine kadar gezildi.

New York'taki 21. Türk Kültür Şenliği kapsamında Nâzım Hikmet anıldı. Gecede Nâzım Hikmet'in elli kadar şiiri Türkçe ve İngilizce okundu. Şiir okuyanlara Scott Wilson, Yorgo Stathos ve Erol İsrafil Türk sanat müziği enstrümanlarıyla eşlik etti.

Almanya Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu'nun Dortmund'da gerçekleştirdiği Emek Şenliği'nde Yılmaz Onay, Nâzım Hikmet'in şiirleri ve tiyatro oyunları konusunda bir konuşma yaptı.

14 Mayıs Avrupa günü  etkinlikleri çerçevesinde Paris'teki Avrupa Evi'nde düzenlenen etkinlikte Nâzım Hikmet'in şiirleri okundu.

Türk Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi tarafından düzenlenen "Savaşa Karşı 13. Day-Mer Kültür Sanat Festivali Nazım Hikmet'e adandı. Festival 23 Haziran 7 Temmuz tarihleri arasında Londra'da gerçekleşti.

Zafer Diper'in "Hoş geldin Bebek" adlı oyunu Gik-Der'in davetiyle 23 Haziran'da Londra'da sahnelendi.

Anadolu Üniverdsitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri, Avrupa'da tiyatro eğitimi veren okulların katılımıyla her yıl Amsterdam'da düzenlenen Uluslar arası Tiyatro Okulları Festivali'ne Hollandalı öğrencilerle birlikte gerçekleştirdikleri "Nâzım Projesi" ile katıldı. Festival 22-27 Haziran tarihlerinde gerçekleşti.

Berlin Atatürkçü Düşünce Derneği ile Radio Multikulti Türkçe Yayınlar Servisi tarafından Nazım Hikmet'in 100 yılı dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Nâzım Hikmet Vakfı'nın "Nâzım Hikmet" Belgeseli gösterildi, Tamer Bayyurt, Nâzım'ın şiirlerini seslendirdi.

Nâzım Hikmet'in seçilmiş şiirlerinden oluşan "Beyond the Walls" adlı kitap Anvil Pres Poetry ile Yapı Kredi Yayınları imzasıyla çıktı. (18 Haziran)
Nürnberg Belediyesi İnter Kültür Büro ve Şehir Kütüphanesi Nâzım Hikmet'i Almanca hazırlanmış bir sergi ile andı. Sergi 4 Temmuz- 3 Ağustos tarihleri arasında Nürnberg Şehir Tiyatrosu'nda gezildi.

Onur Bayraktar 23 Temmuz'da Sicilya Siracusa'da düzenlenen Uluslararası Salvo Randone Festivali'nde Nâzım Hikmet'in Kuvayi Milliye'sinden bir bölümü Anadolu ezgileri eşliğinde yorumladı.

23 Temmuz'da Avignon Festivali'nde Nâzım Hikmet'in 100. yılına adanmış bir gösteri yer aldı.

Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (Day-Mer) tarafından düzenlenen "Savaşa Karşı 13. Kültür ve Sanat Festivali"nde 22 Haziran'da "Dünya Şairi Nâzım Hikmet" adlı bir şiir dinletisi gerçekleştirildi.

The Moon and Stars Project adlı kuruluş tarafından organize edilen ve 18-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen "New York Türk Filmleri Festivali"nde Nâzım Hikmet Vakfı'nın "Nâzım Hikmet Şarkıları" adlı filmi gösterildi.İstanbul Devlet Tiyatrosu, Mustafa Avkıran'ın yönettiği Nazım Hikmet'in "Bu Bir Rüyadır" adlı operetiyle Berlin Festivali'ne katıldı. Oyun 4-5 Ekim tarihlerinde sahnelendi.

Kahire'de 1 Eylül'de başlayan 14. Uluslararası Deneysel Tiyatro Festivali'nde, Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu, Nâzım Hikmet'in masalından Orhan Güner'in oyunlaştırdığı, Mehmet Özgür'ün yönettiği "Sevdalı Bulut" adlı çocuk oyununu  sahneledi.

Nâzım Hikmet'in doğumunun 100. yılında Paris'te INALCO Türk Dili ve Medeniyetleri kısmı tarafından bir kolokyum düzenlendi. İki gün süren kolokyuma Talat Hamlan, Saime Göksu, Füsun Akatlı, Paul Dumont, Nedim Gürsel, Monika Carbe, Michel Bozdemir, Güzin Dino, Charles Dobzinski, Jiampiaro Bellengeri, Fernando Burillo, Jean-Louis Grammont, Klaus Kreiser, Timour Mouhidine, Pierre Chuvin, Bahriye Çeri, Celia Kerslake, Güven Turan ve Michele Aquien katıldı. Kolokyumda Erhan Turgut'un hazırladığı ve üç ayrı dilde (İngilizce, Türkçe, Fransızca) basılan kitap da tanıtıldı.

Paris'in 9. Bölge Belediyesi tarafından düzenlenen okuma bayramı etkinliklerinde 20 ülkenin şair ve yazarlarının eserleri okundu. 27 Ekim'deki Okuma Bayramı'nda Nâzım Hikmet'ten parçalar okundu.

Berlin'de düzenlenen 7. Diyalog Tiyatro Festivali Nâzım Hikmet ağırlıklı bir program sundu. Berlin'de "Nâzım Hikmet'in Tiyatrosu" başlıklı bir söyleşinin gerçekleştirildi. Söyleşiye Yılmaz Onay, Ayşegül Yüksel, Zeynep Oral, Zehra İpşiroğlu, Metin Tekin ve Gültekin Emre katıldı.
4-5 Ekimde İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun "Bu Bir Rüyadır" opereti sahnelendi. Etkinlikte Hamburg Topluluğu "Nazım İçin Bir Şölen"i sahneledi, Aziz Nesin ilkokulu öğrencilerinin Nâzım'ın şiirinden Türkçe ve Almanca örnekler sunduğu "Dünyayı Çocuklara Verelim Bir Günlük de Olsa" başlıklı gösteri, Timur Selçuk konseri ve Nâzım'ın yaşamını eksen alan "Türkülerimizden Korkuyorlar" belgeseli gösterildi. Etkinlikler Ekim ayının ilk haftasında gerçekleştirildi.

Devlet Tiyatroları, 6 Ekim'de Berlin'deki Hebbel Tiyatrosu'nda Nâzım Hikmet'in "Bu Bir Rüyadır" adlı oyununu sahneledi.

Korsika'nın başkenti Bastia'da düzenlenen ve 23 Kasım'a dek süren "Arte Mare Karma Sanat Festivali"nde "Nâzım Hikmet'e Saygı" bölümü yer aldı. Bu bölümde Güzin Dino bir konuşma yaptı. Bu bölümde ayrıca Richard Soude'den "Jokond ile Si-ya-U" adlı eser sahnelendi.

İzler Topluluğu'nun sahnelediği "Nazım Ormanında Gündüz Gece" Almanya'nın Oberhausen kentinde düzenlenen Nâzım Hikmet etkinliğinde gösterildi. Topluluk aynı oyunu daha sonra Gelsenkirchen ve Duisburg'da sahneledi. Oyun 7 Aralık'ta İsviçre'de, Arbon Gemeindesaal'da sahnelendi.

Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği, Volkshochschule'de "Nâzım Hikmet: Türkiye'den İnsan Manzaraları" başlığı altında bir dizi etkinlik düzenledi.

 

 
 
NÂZIM HİKMET YILI
Açılış
Belgesel
Sempozyum
Sergiler
Etkinlikler
Yurtiçi Etkinlikleri
Yurtdışı Etkinlikleri


 
web tasarım