Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
SERGİLER


Fotoğraf Sergisi

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın hazırladığı Nâzım Hikmet Fotoğraf Panoları ilk olarak 14 Ocak'ta Atatürk Kültür Merkezi'ndeki Nâzım Hikmet Yılı açılış gecesinde sergilendi.

1x1.5 m. Boyutundaki  fotoblok panolarda: Nâzım Hikmet'in yaşamöyküsünü veren fotoğraflarının  yanısıra bazı belgelerle, yapıtlarının orjinalinin  fotoğrafları ve şiirleri  yer alıyor.  

 25 - 26 27 Ocak tarihlerinde Mimar Sinan Üniversitesi Oditoryum'unda düzenlenen Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu sırasında da düzenlenen sergi 28 Mart - 4 Nisan 2002 tarihlerinde Caddebostan'daki Kadıköy Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde gezildi.

29 Nisan 2002'de İzmir Kültür ve Sanat Vakfı ile işbirliği içinde İzmir'de açılan sergi 5 Mayıs'a kadar  açık kaldı.

Fotoğraf Sergisi, Ankara, Bursa, Denizli, Aliağa ve  Menemen, Salihli  de açıldı. 

16-17 Eylül 2002 günlerinde  UNESCO tarafından düzenlenen Somut Olmayan Toplumsal Mirasın Korunması  başlıklı Kültür Bakanları Toplantısı sırasında  İstanbul Çırağan Oteli'nde ki Toplantı Salonu girişinde sergilendi.

Sergi panoları daha sonra Türkiye'nin çeşitli kentlerinde ve Londra'da  sergilendi.

Nâzım Hikmet Fotoğrafları Sergisi, Kültür Bakanlığı'nın katkılarıyla , Lowe Lintas'ın tasarımıyla Türkçe ve İngilizce olarak hazırlandı.21 panodan olusan  sergide;  Nâzım Hikmet'in çocukluğundan son dönemlerine dek bugüne değin gün ışığına çıkmamış fotoğrafları, el yazısıyla mektupları ve şiirleri yer alıyor.

Nâzım Hikmet Kitapları Sergisi

Nâzım Hikmet'in dünyanın pek çok bölgesinde yayımlanan kitapları; başta İstanbul Ankara, İzmir, Eskişehir ve Bursa olmak üzere Türkiye'nin pek çok bölgesinde yıl boyunca sergilenmesi için bir araya getirildi. Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, Rusya Devlet Kütüphanesi ve Milli Kütüphane'nin işbirliğiyle düzenlenen "Yürekten yüreğe" Nâzım Hikmet Kitapları Sergisi'nde ozanımızın yurt dışında değişik dillerde ve Türkiye'de yayımlanmış kitapları yer aldı.

İlk olarak 25-26-27 Ocak 2002 tarihlerinde Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu çerçevesinde Mimar Sinan Üniversitesi Oditoryum'unda sergilenen "Yürekten yüreğe" Nâzım Hikmet Kitapları , 28 Mart - 4 Nisan 2002 tarihleri arasında Caddebostan'daki Kadıköy Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde, 29 Nisan-5 Mayıs 2002 günlerinde İzmir'de Nâzım severlere, 16 - 17 Eylül 2002 günlerinde İstanbul'da düzenlenen UNESCO Kültür Bakanları Toplantısı'nda Çırağan Oteli Salonları'nda ve  TÜYAP Kitap Fuarı süresince Beylikdüzü Fuar alanında sunuldu.

Sergilenen Kitaplar arasında Nâzım Hikmet'in Azerbaycan'da 1928 yılında, eski dilde basılmış ve Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rızaev tarafından Vakfa bağışlanan ilk kitabı da bulunmaktaydı!..

 
 
NÂZIM HİKMET YILI
Açılış
Belgesel
Sempozyum
Sergiler
Etkinlikler
Yurtiçi Etkinlikleri
Yurtdışı Etkinlikleri


 
web tasarım