Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ULUSLARARASI NÂZIM HİKMET YILI
Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat vakfı, henüz daha yeni kurulmuş olmasına karşın 1992 yılında düzenlediği  Nâzım Hikmet'in 90. doğum yılı etkinlikleriyle şairi kendi yurdunda ilk kez kapsamlı anma etkinlikleriyle andı. 10 gün süren etkinlilerde Nâzım Hikmet tüm yönleriyle; şiiri, gazete yazarlığı, roman ve hikayeciliği, yaşamı ve siyasal mücadelesi, barış mücadelesi panellerde ele alındı, irdelendi. Tiyatro gösterileri düzenlendi. Genco Erkal, Müşfik Kenter, Rutkay Aziz ve AST, Yavuzer Çetinkaya, Zafer Kiper oyun ve şiir dinletileriyle İstanbullularla buluştu. Kitap ve fotoğraf sergileri açıldı. Timur Selçuk, Saim Akçıl Oda Orkestrası, Işık Yenersu, Zülfü Livaneli ve Joan Baez'in katılımlarıyla Nâzım Hikmet Dinleti ve Konseri verildi. 24 saat süren Nâzım Hikmet Şiir Nöbeti tutuldu. Dostlarının anılarını anlattığı anı gecesi yapıldı. Şairler Nâzım şiirleri okudu. Ülkesinden ayrıldığı nokta olan Tarabya'dan denize kırmızı karanfiller, güller bırakıldı. Ve tarihinde ilk kez bir devlet görevlisi; Kültür Bakanı Fikri Sağlar Vakfın düzenlediği kapanış konserinde şairimizden "devlet adına" özür diledi. 

90. doğum yılı etkinlikleri gelmekte olan 100. Doğum yılının bir provası gibiydi. Vakıf çok geçmeden Nâzım Hikmet'in 100. Doğum yılının uluslararası bir düzeyde anılması için çalışmalar başlattı. UNESCO nezdinde yapılan girişimler Kültür Bakanlığı adresinin devreye girmesini gerektiriyordu.

Kültür Bakanlığı'na yönelik girişimler, görüşmeler ve resmi başvuruların işleme konulması ve çalışmaların izlenmesi süreci  Vakıf için hiç de kolay olmadı ama sonuç olumluydu. Birleşmiş Milletler Kültür Teşkilatı UNESCO, 2002 yılının tüm dünyada Nâzım Hikmet yılı olarak anılması için tavsiye kararı aldı. Karar açıklandığında hazırlıklar çoktan başlamıştı.

Kültür Bakanlığı'na, yerel yönetimlere, ulusal ve uluslararası bir çok kuruluşa ortak çalışma çağrısı yapıldı. Bakanlığa proje sunuldu. Bu poje çerçevesinde  işbirliğine gidildi. Ülkenin önde gelen bestecilerine çağrı yapıldı. Belgesel hazırlıkları hızlandırıldı. Uluslararası bir sempozyum, uluslararası sergiler, toplantılar, tiyatro gösterileri, yurt dışında çekilmiş eski filmlerin ve onlarca dilde basılı çeviri kitaplarının getirilmesi için yurt dışı görüşmeleri ve yazışmaları  gibi bir çok iş, bir çok girişimde bulunuldu.

Bu çalışmalar sonrasında, Paris'te UNESCO binasında yapılan Nâzım Hikmet toplantısı gibi, genç piyanist ve besteci Fazıl Say'ın görkemli "Nâzım" yapıtı ya da  çok ses getirmese de  önemli bir yere sahip Nedim Otyam'ın bestesi gibi çalışmalar gerçekleştirildi.

Başta İstanbul olmak üzere dünyanın bir çok bölgesinde; Londra, New York, Paris, Berlin, Moskova, Roma, Brüksel, Amsterdam, Kopenhag, Tokyo, Toronto, Viyana, Sofya, Sydney, Bremen, Bakü, Kudüs  ya da Houston'da düzenlenen toplantılarla, şiirleriyle, filmleriyle, sergilerle, konserlerle, bilimsel toplantılarla  anıldı.

 

 
 
NÂZIM HİKMET YILI
Açılış
Belgesel
Sempozyum
Sergiler
Etkinlikler
Yurtiçi Etkinlikleri
Yurtdışı Etkinlikleri


 
web tasarım