Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
26.04.2009 | ULUSLARARASI NÂZIM HİKMET ŞİİR ÖDÜLÜ
 
Yer:AYA IRINI KİLİSESİ

                                   ULUSLARARASI NÂZIM HİKMET ŞİİR ÖDÜLÜ

DANİMARKALI ŞAİR ERİK STİNUS’A VERİLDİ

 

 

1995 yılından bu yana Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nca verilmekte olan Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Ödülü bu yıl Danimarkalı şair Erik Stinus’a verildi.

 

John Berger (İngiltere), Henrik Nordbrandt (Danimarka), Titos Patrikios (Yunanistan), Cevat Çapan, Turgay Fişekçi ve Tarık Günersel’den oluşan seçici kurul,  yaşam boyu bütün eserlerinde ortaya koyduğu insancıl öz ve sanatsal başarıyı göz önüne alarak ödülün Erik Stinus’a verilmesini kararlaştırdı.

 

1995’te verilen Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Ödülünü önceki yıllarda, Fransa’da yaşayan Suriyeli şair Adonis, Martinikli şair Aime Cesaire ve Filistinli şair Mahmud Derviş kazanmıştı.

 

1934’te doğan Erik Stinus, 1951 Berlin Dünya Gençlik Festivali’nde Nâzım Hikmet’le tanıştı ve onun etkisinde kaldı. 1957’de gittiği Hindistan’da Sara Mathai ile evlendi.  Eşiyle birlikte Hindistan ve Danimarka’da yaşadılar. Üç yıl Tanzanya’da “kalkınma gönüllüsü” olarak çalıştılar.

 

Yayımlanmış 20 şiir, 4 öykü, 4 gezi ve bir de romanı bulunan Erik Stinus, aralarında Türk şairlerinin de olduğu çok sayıda dünya şairini Danca’ya çevirdi.

1994’ten buyana sık sık ülkemize gelerek şiir etkinlikleri ve okuma günlerine katıldı.

Ülkemizde Şiirler (Çevirenler: Adil Erdem-Zerrin Taşpınar, Memleket Yayınları), Yaşamı Diriltmek İçindir Şarkılarım (Çeviren: Murat Alpar, Yordam Yayınları) ve Kışın Bir Ağacın Binde Biri (Çevirenler: Kemal Özer-Gülşah Özer, Toroslu Yayınları) adıyla üç şiir kitabı yayımlandı.

 

Erik Stinus’a ödülü, 26 nisan Pazar günü, Uluslararası İstanbul Beyoğlu Şiir Festivali’nin Aya Irini Kilisesinde düzenlenecek kapanış gecesinde düzenlenecek törende verilecek.


 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım