Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
29.01.2007 | Nâzım Hikmet Kütüphanesi'nde Anma Töreni
 
Yer:Moskova- Rusya

Nâzım Hikmet, doğumunun 105. yılında Moskova’da kendi adını taşıyan kütüphanede okurları ve O’nu sevenler tarafından anıldı. Sokol bölgesinde, şairin son olarak oturduğu eve yakın olan, Novopesçanaya Ulitsa No:23/7’deki 59. semt kütüphanesinde Rus ve Türk okurlar buluştu. Anma gününde Rusça ve Türkçe Nâzım Hikmet şiirleri okundu, O’nu tanıyanlar anılarını konuklarla paylaştılar. Moskovskaya Pravda gazetesi yorumcularından

Tatyana Sergeyeva, Nâzım Hikmet’in kişiliği ve sanatı üzerine bir konuşma yaptı. Aynı zamanda Nâzım Hikmet’in komşusu olan Sergeyeva, anma gününde hazır bulunanlara, gençlik yıllarındaki izlenimlerinden ve Nâzım’la ilgili anılarından bahsetti.

Rus-Türk Araştırmaları Merkezi (RUTAM) Başkanı Hakan Aksay da Nâzım Hikmet hakkında kısa bir konuşma yaptı ve O’nun Rusya-Türkiye arasında kültürel köprü olma rolüne vurgu yaptı.

Programda daha sonra Vera Tulyakova’nın arşivinden fotoğraflarla, kızı Anna Stepaneova’nın katkısıyla, Melih Güneş tarafından hazırlanan, Nâzım Hikmet’in kendi sesinden okuduğu şiirlerin ve fotoğrafların yer aldığı slayt gösterisi izlendi.

59 numaralı Nâzım Hikmet Kütüphanesi Müdürü Yelena Malgina da, bir zamanlar Nâzım’ın da konuşmalar yaptığı ve yaşadığı eve yakın olan kütüphanenin, 1981’de şairin adını aldığını anlattı.

Anma etkinliği sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşti.


 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım