Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
10.12.2008 | NÂZIM HİKMET KÜBA'DA ANILDI
 
Yer:KÜBA

NÂZIM  HİKMET KÜBA’DA ANILDI 
 

Nâzım Hikmet’in dostu, Kübalı şair Nicolas Guillen adına kurulan Nicolas Guillen Vakfı, Nâzım Hikmet üzerine bir  konferans düzenledi.  10 Aralık 2008 günü Havana’da, Yazarlar ve Sanatçılar Birliği UNİAC Salonu’nda düzenlenen konferansın konuşmacısı Nâzım Hikmet Vakfı’ndan Kıymet Coşkun’du.  

Nâzım Hikmet’in yaşamını, mücadelesini, eserlerini barış odağında anlatan Coşkun’un dinleyicileri; Nâzım Hikmet’i genç yaşlarında Havana’da görmüş olan şairler ve yazarlardı. Konferansı, babasıyla aynı adı taşıyan Guillen Vakfı Başkanı Nicolas Guillen açtı.  

“Mutluluğun Resmi” başlıklı konferansında şairi anlatan Kıymet Coşkun, Küba ve Türk halkının birbirlerine ilişkin sıcak duyguların oluşmasında Nâzım Hikmet’in Havana Röportajı ve Saman Sarısı şiirlerinin etkisini vurguladı. 

Aynı günün akşamı Havana’daki Türkiye Büyükelçiliği Nicolas Guillen ve Nâzım Hikmet şiirlerinin okunduğu bir şiir dinletisi düzenledi. Yazar ve gazeteci Denia Garcia Ronda moderatörlüğünde, Kübalı şairlerin İspanyolca okuduğu şiirlerin sonunda Nâzım Hikmet kendi sesinden şiirleriyle dinlendi.  

Şiir dinletisinde Nicolas Guillen’in şiirlerinin bestelerini gitarist Luis Molina sundu. 

 


 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım