Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
17.01.2008 | NÂZIM HİKMET DOLPHİN KÜLTÜR MERKEZİNDE ANILDI
 
Yer:KOCAELİ

  


Türkçemizin en güzel aşk ve kavga şiirleri üstüne ürünler veren, gelecek güzel günler şairi Nâzım Hikmet doğumunun 106. yılında Dolphin Kültür Merkezinde görkemli bir şekilde anıldı.


Türkiye Yazarlar Sendikası, TÜSTAV, KYÖD, Nâzım Hikmet Kültür Sanat Vakfı ve Nâzım Dostları tarafından düzenlenen anma gecesine Tiyatro ve sinema sanatçıları Rutkay Aziz, Tarık Akan ve Nevzat Şenol da konuk olarak katıldılar.Şair Hayrettin Geçkin’in açılış konuşmasını yaptığı geceye hemem hemen her kesimden insanın katılması ve geçen yıl 19 Ocak’ta katledilen Hrant Dink’’e de bu anma gecesinde yer verilmesi dikkat çekiciydi


ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras’ın da konuşmacı olarak yer aldığı gecede TYS adına Fahrettin Demir, KYÖD adına Semra Başlak birer konuşma yaptılar. Necla Acar, Mahir Dönmez’in de birer şiir okuduğu gece adeta bir şiir şöleni şeklindeydi.


Gece, dünya şairi Nâzım Hikmet'in, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları Funda İlhan, Ufuk Aşar ve Tarık Keskiner tarafından seslendirilen şiirleri ile son buldu. Tarık Keskiner’in seslendirdiği Nâzım türküleri geceye ayrı bir renk kattı.

 

3 haziran 1963 yılında Rusya'da yaşamını yitiren Nâzım Hikmet'in mezarı Moskova'da Novo-Deviçi Mezarlığı'nda, şiirleri ve memleket sevgisi tüm Nâzım Dostlarının yüreğinde bulunuyor.

17 Ocak 2007 günü saat 19.00’da Dolphin Kültür Merkezi’nde Nilüfer Özdemir ve Cemile Gültepe tarafından sunulan gece Nâzım Hikmet’i bir kez daha ölümsüzleştirdi.


 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım