Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
11.04.2007 | Muzaffer İlhan Erdost’un Resim Sergisi
 
Yer:Nâzım Hikmet Vakfı Sanat Galerisi

Nâzım Hikmet Vakfı Sanat Galerisi

Nisan ayında

Muzaffer İlhan Erdost’un “Sana Çiçek Getirdim”

sergisine ev sahipliği yaptı...

11 – 30 Nisan 2007 tarihleri arasında gezilen sergide, sanatçının 70’e yakın eseri izleyiciyle buluştu.

1932 Tokat doğumlu olan Muzaffer İlhan Erdost, Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi bitirdi. Şiir, öykü, deneme ve eleştiri yaşamının içinde olan Erdost, uzun yıllar yayıncılık yapmıştır. Resim çalışmalarına 1980’li yıllarda başlayan sanatçı, birçok sanatçıda da olduğu gibi resimlerinde zaman zaman fotoğraftan yararlanmıştır. Yayınlanmış birçok kitaba imza atmış olan Erdost, ilk resim sergisini ise 1989 tarihinde açmıştır.

Serginin bütününü oluşturan resimler, sanatçının 2004’te Antik Sanat Galerisi’nde düzenlediği “Fanteziler” sergisinin devamı niteliğinde, yani yine insan odaklı diyebiliriz. İnsanın her durumuna tanıklık edercesine bir devingenliğin sınırını zorlayan figürler var karşımızda bu sergide. Yine semaha duranlar, sevgiye kucak açmışlar, yalnızlar ve atlılar karşılıyor bizleri içerde.

Lekeci ve dışa vurumcu bir anlayışın egemenliğindeki figürler, çoğunlukla naif bir soyutlamanın sınırları içinde düşünülebilirler. Tümü karton üzerine akrilik boyayla yapılmış olan resimlerinde, temel izlek konusu olan insandan yine ona ulaşmayı sınıyor denebilir. Bu işlem sırasında onun en belirgin duygusal dışavurumlarını araştırmak, hareketlerine sinmiş geri plan tepkilerin nedenlerine ulaşmak; dahası, son çözümlemede insanın kendine ayna tutmak gibi bir sorumluluğu üstlendiğini söylemek bile olası.” diyor Celal Binzet, Muzaffer İlhan Erdost’un resimleri için…

Hiçbir kurala bağlı olmayan, naifçe bir yaklaşımla ele alınmış biçimlemeler egemenliğindeki kurmaca bir evrenle yüzleşmek, izleyenler için de hoş bir sürpriz sayılabilir.

""


 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım