Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
14.01.2018 | 116. DOĞUM GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
 
Yer:İSTANBUL, 2018

116. DOĞUM GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Sarıyer Belediyesi ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın katkılarıyla organize edilen anma programının ilki 14 Ocak günü, UNIQ Hall İstanbul’da gerçekleşti.

Haydar Özay sergisinin ardından Nebil Özgentürk’ün Nâzım Hikmet belgeseli, Levent Üzümcü’nün tek kişilik oyunundan bir bölüm, çello dinletisi, Altan Gördüm ve Vahide Perçin’in okudukları Nâzım Hikmet şiirleri, Hülya Aksular Bale Atölyesi dans gösterisi, Melike Demirağ ve Suavi dinletileri izlendi.

 Programın açış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç,
Nâzım’ın uzun sürgün yıllarında yazdığı her dizede, vatan sevgisini aktaran memleket sevdalısı bir şair olduğunu söyledi. Sarıyer’de Nâzım Hikmet’in dileklerinden birini gerçekleştirme arzusunda olduklarını belirten Genç, “Pablo Neruda ve Nâzım bir araya geldiğinde, günün birinde Şili’de ve İstanbul’da buluşacaklarına dair birbirlerine söz vermişler. Biz de Sarıyer Belediyesi olarak vatanlarına hasret bu iki şairin dileklerinden birini gerçekleştirmenin gayreti içerisindeyiz. Bu iki vatan şairinin birbirlerine verdikleri İstanbul’da buluşma sözünü yerine getirmek için ikisinin birlikte bir heykelini Tarabya’ya dikmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz, dedi.

15 Ocak 2018’de şairin Türkiye'den ayrıldığı son kara parçası olan Tarabya rıhtımında sevenleri Nâzım Hikmet’i andı. Sarıyer Belediyesi ve Şişli Belediyesi’nin işbirliğiyle gerçekleşen etkinlik, denize karanfillerin bırakılmasıyla başladı. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de, Nâzım Hikmet’in 67 yıl önce Tarabya’dan ayrılarak bir daha geri dönemediği ifade ederek, en büyük dileklerinin ülkesine dönmesi ve Anadolu’da bir çınar ağacının altına gömülmesi olduğunu vurguladı.

Konuşmasına Tarık Akan’ı anarak başlayan Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz ise, Nâzım Hikmet’in hasretin şairi olduğunu dile getirdi. Aziz, “Şairimizin o sürgün yıllarında ülkesinde olmayan demokrasiye, özgürlüğe, hakka, hukuka ve adalete hasret çekiyordu. Biz de bu ülkede, şu anda yaşadığımız bu büyük gözaltında demokrasinin, özgürlüğün, adaletin, insan onurunun hasretini çekiyoruz. Ama öyle inanıyorum ki biz ‘Adalet Yürüyüşü’nde asla yılgınlığa düşmeden bu uzun yürüyüşü aydınlık yarınlara taşıyacağız” dedi. Sonrasında Boğaz’a açılan teknede Grup Abra tarafından şiirler ve şarkılar seslendirildi.

 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım