Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
16.09.2017 | TARIK AKAN ANILDI
 
Yer:BAKIRKÖY - İSTANBUL

Ülkemizin büyük sanatçısı, Başkan Vekilimiz Tarık Akan, ölümsüzlüğünün birinci yılında ailesi, dostları ve sevenleri tarafından mezarı başında anıldı.

Geçen yıl 16 Eylül’de yitirdiğimiz usta oyuncu Tarık Akan anısına dün Bakırköy Zuhuratbaba’daki mezarı başında Nâzım Hikmet Kültür Vakfı ve Bakırköy Belediyesi işbirliği ile bir anma töreni gerçekleştirildi. Törene Tarık Akan’ın hayat arkadaşı Acun Günay, oğulları Barış Zeki Üregül, Yaşar Özgür Üregül, kızı Özlem Üregül, Nâzım Hikmet Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü sanatçı dostları yakınları ve sevenleri katıldı.

Törende yakınları birer cümleyle Tarık Akan’ı anlattı. Barış Zeki Üregül "Burada olan herkese ve burada olmayıp babamı kalbinde taşıyan milyonlara, babamı seven, gençken izleyen, posterlerini duvarlara asan Türk halkına, babamın sevgisine sevgiyle karşılık verdikleri için teşekkür ederim" dedi.

Kısa bir konuşma yapan Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu ise, "Tarık Akan’ı sanatçı kişiliğini, mücadeleci kişiliğini devrimci duruşunu, ezilenlerin yanında olan, haksızlıklara karşı duran o dik duruşunun dan hiç taviz vermeyen biri olarak hep tanıdık. Ama son birkaç yıl içinde yakından tanıma şansım oldu. Tanıdıkça ne kadar dost, sıcakkanlı, samimi bir insan olduğunu mütevazı kişiliğinin yanında iyi bir baba, iyi bir eğitimci olduğunu da bu son yıllarda gördüm.

Geçen yıl yüz binlerle kendisini Bakırköy’den uğurladık. O zaman törende verdiğimiz bir söz vardı, Bakırköy Özgürlük Meydanı nın adını ’Tarık Akan Özgürlük Meydanı’ olarak değiştireceğiz. Ayrıca Tarık Akan’nın adını vereceğimiz içerisinde müzesinin ve sivil toplum örgütlerinin alanlarının da olduğu bir Kültür Sanat Merkezini de bir yıl içinde tamamlayacağız. Burada bulunan bütün dostlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum" dedi.

 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

18.03.2018
HAYRETTİN FİLİZ HARP OKULU VE DONANMA DAVALARI/AF TARTIŞMALARI
17.03.2018
ÇİZGİLERLE NÂZIM HİKMET
   
web tasarım