Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
04.06.2017 | ÖLÜMSÜZLÜĞÜNÜN 54. YILINDA NÂZIM HİKMET ANILDI.
 
Yer:NÂZIM HİKMET KÜLTÜR VE SANAT EVİ / ŞİŞLİ - İSTANBUL

Nâzım Hikmet ölümsüzlüğünün 54. yılında, Şişli Belediyesi ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından kendi evinde düzenlenen gecede anıldı.

Şişli Belediyesi ile Nâzım Hikmet Vakfı’nın ortaklaşa oluşturdukları Nâzım Hikmet Kültürevi’nde gerçekleşen anma gecesine CHP Milletvekili Gülay Yedekçi, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı yönetim kurulu üyesi Özcan Arca, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Şükran Soner ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Nâzım Hikmet'in bir şairden, bir edebiyatçıdan çok daha fazlası olduğunu belirterek, onu sürgün, hapis edenlerin bugün onun şiirlerine sığınarak demokrasi mesajları verdiğini dile getirdi.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı yönetim kurulu üyesi Özcan Arca ise Nâzım Hikmet'i öğrenmek için yasa dışı olmak zorunda kaldıklarını belirterek, "Nâzım Hikmet sadece bir Türk şairi olmaktan çok daha öte bir insandır. Türk dilinin en büyük ustasıdır. İyi ki varsın Nâzım, iyi ki varsın usta." dedi.

Unesco’da çalıştığı yıllarda Paris’te Nâzım’la buluşan Hıfzı Topuz, birlikte geçirdikleri günleri anlattı.

Anma gecesinde tiyatro sanatçısı Tilbe Saran’ın okuduğu Nâzım Hikmet şiirleri ve müzisyen besteci Sema Moritz'in Nâzım şarkıları ve şiir dinletisi büyük ilgi gördü.

 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

18.03.2018
HAYRETTİN FİLİZ HARP OKULU VE DONANMA DAVALARI/AF TARTIŞMALARI
17.03.2018
ÇİZGİLERLE NÂZIM HİKMET
   
web tasarım