Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
16.01.2017 | NÂZIM'I 115. DOĞUM GÜNÜNDE ANDIK
 
Yer:MASLAK TIM SHOW CENTER

NÂZIM’I 115. DOĞUM GÜNÜNDE ANDIK
 
Büyük şairimiz Nâzım Hikmet’i, 115'inci yaş gününde çeşitli etkinliklerle andık. Sarıyer Belediyesi ile Vakfımızın ortak düzenlediği ilk etkinlikte, usta şairin 1951 yılının haziran ayında memleketten ayrıldığı Tarabya rıhtımında buluşan sevenleri Boğaz'a karanfiller attı.

Aynı günün akşamı, Maslak TİM Show Center'da düzenlenen anma etkinliği Nebil Özgentürk'ün "Nâzım Hikmet" belgeseliyle başladı. Nâzım'ı kişisel olarak tanıyan Hıfzı Topuz şairle ilgili anılarını anlattı. Nâzım Hikmet Vakfı Genel Sekreteri Turgay Fişekçi, "Eğer ileride insanların barış içinde, kardeşçe, sömürülmeden yaşayacakları bir dünya olacaksa Nâzım Hikmet bunun en önemli üyesi olacak. Bugün ekranların yalan söylediği, gazetelerin yalan söylediği bir dünyada yaşıyoruz. Tüm bu yalanlar arasında gerçek kalabilmiş, yalansız kalabilmiş bir insan Nâzım. Onun için onu ne kadar tanıyabilirsek o kadar iyi. Dünya onu yıllar boyu anacak, ta ki onun özlemini duyduğu bir dünya olana kadar," dedi.

Salondaki konuklardan Zülfü Livaneli, "Nâzım beni, hepimizi yetiştiren insan. Keşke yaşasaydı da milyonların onun şiirlerini okuduğunu, onun şiirlerinden bestelediğim şarkıları hep bir ağızdan söylediğini görseydi. Onu tutuklatanlar, ona şovenler, hakkında yalan haber yapanlar geldi geçti de dünyadan, Nâzım Hikmet hiç gitmedi, hep bizimle yaşıyor" dedi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise, şairin “safları sıklaştırın çocuklar.” dizeleriyle "hürriyet kavgası"na çağırdı izleyenleri. Gecede Altan Erkekli ve Ebru Erkekli çifti, iki çellocu Murat Berk ve Melih Kara'nın eşliğinde Nâzım Hikmet şiirlerini seslendirdi. Tiyatrocu Levent Ülgen, Nâzım Hikmet'in "Kuvayı Milliye Destanı"nda yer alan "Kartallı Kazım" şiirini okudu.

 Hülya Aksular Bale Atölyesi'nin bir dans gösterisi sunduğu törende Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, Nâzım'la geçen yıl yitirdiğimiz ikinci başkanımız Tarık Akan'ı birlikte andı. Nâzım'ın da dostu olan Yunan şair Yannis Ritsos'un "Barış" şiirini okuduktan sonra, "Biz Tarık'ı ve Nâzım'ı niye sevdik biliyor musunuz? Biz onların devrimci kavgasını sevdik. Bütün bu yandaşlara rağmen biz bu devrimci kavgayı sonuna kadar sürdüreceğiz!" dedi.

 Gecenin finalinde ise tüm tutuklu gazeteci ve milletvekillerini de hatırlatarak şarkılarını söyleyen Kardeş Türküler topluluğu ve Zülfü Livaneli dinletisi gerçekleşti.

 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım