Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
15.01.2015 | NÂZIM HİKMET 113. DOĞUM YILDÖNÜMÜN’NDE ANILDI
 
Yer:MASLAK TIM SHOW CENTER - İSTANBUL

Nâzım Hikmet 113. Doğum Yıldönümü’nde Anıldı

 

Evrensel değerimiz Nâzım Hikmet, 113’üncü yaş gününde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ile Sarıyer Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen bir etkinlikle TİM Maslak Show Center’da anıldı.

 
Gecenin açılış konuşmalarını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz yaptılar. Rutkay Aziz, “Günümüz Türkiye’sinde şair yaşasaydı acaba memleketimden insan manzaralarını ya da insanımda memleketimin manzaralarını hangi basamaklardan başlatırdı diye düşündüm. Herhalde adaletsiz adalet sarayının o hukuksuz adaletsiz, vicdansız, ahlaksız, yalana dolana dayalı basamaklarından bahsederdi diye düşünüyorum” dedi. 

Can Dündar’ın Nâzım Hikmet Belgeselinden bir bölümün gösteriminin ardından Çellistanbul Viyolensel Kuarteri bir dinleti sundu. 
 
Tiyatro Sanatçısı Altan Erkekli ve Işık Yenersu, şairin dillerden düşmeyen ünlü şiirlerini seslendirdiler.
 
Enver Aysever “Aykırı Kumpanya” isimli gösterisinden Nâzım Hikmet’le ilgili bölümler oynadı.  
 
Şairin hapishane yıllarında eşi Piraye’ye yazdığı mektuplardan uyarlanan, “Karıma Son Mektup” adlı dans gösterisini  Hülya Aksular sahneledi, Sibel Sürel yorumladı tenor Ali Murat Erengül’ün seslendirdi.

Nâzım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı yıllarında bir tren istasyonunda geçen bir hikâyenin anlatıldığı, “Yolcu” adlı oyunundan kısa bir bölümü Tiyatro Sanatçısı Levent Ülgen ve Cezmi Baskın oynadı.  


Gecenin sonunda Leman Sam, Nâzım’ın şiirlerinden bestelenen şarkılarının da yer aldığı bir dinleti sundu.


 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım