Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
15.01.2014 | NÂZIM HİKMET 112. DOĞUM GÜNÜNDE ANILDI.
 
Yer:BEŞİKTAŞ /İSTANBUL

’Düşmana inat Nâzım heykeli’

 

Yaşar Kemal’in Nâzım’la dostluğunu anlattığı törende, Rutkay Aziz ’Düşmana inat Nâzım heykelini açıyoruz’ derken Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal da şairin bize dünyanın daha güzel olabileceğini anlattığını söyledi.

Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yaptığı Nâzım Hikmet anıtı şairin 112. doğum yıldönümünde Akatlar ’ daki Sanatçılar Parkı’nda yapılan bir törenle açıldı.

 

"İki Kıtaya Nâzım Hikmet Köprüsü" adlı heykelin açılış töreni konuşmalarını usta yazar Yaşar Kemal, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ve Mehmet Aksoy yaptı.

 

Nâzım Hikmet Vakfı ve Beşiktaş Belediyesi’nin girişimleriyle düzenlenen anıtın açılışına Tarık Akan, Çekül Vakfı Başkanı Metin Sözen ve Betül Sözen, Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam, Nâzım Hikmet’in Yeğeni Ayşe Yaltırım, kardeşinin torunu Nâzım Yaltırım, sanatçı Salih Kalyon, Taner Barlas ve Mehmet Aksoy’un dostlarının yanı sıra çok sayıda gazeteci ve sanatsever katıldı.

 

Enver Aysever’in sunduğu törende, Nâzım Hikmet’e duyduğu sevgi ve saygıya değinen Aksoy, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin izin vermemesi nedeniyle heykeli Ortaköy’de kamuya açık bir alana yerleştiremediklerini belirtti. "İnsanlık Anıtı" nı Kars’a yeniden dikmek istediğini de vurgulayan Aksoy, şu sıralar Sivas kıyımını anlatan bir heykel üzerinde çalıştığını ve o heykeli Madımak Oteli’nin önüne yerleştirmek istediğini söyledi.

 

           Rutkay Aziz de "Güven Duygusunun yitip gittiği, kirli, güvensiz, ahlaksız, hukuksuz, bir süreçten geçiyoruz. Düşmana inat Nâzım heykelini açıyoruz" dedi. Aziz’in konuşmasının ardından katılımcılar "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganı attı. Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ise "Nâzım Hikmet umutlarımızı diri tutmaya yardımcı oldu. Bize dünyanın daha güzel olabileceğini anlattı. Bu heykel buraya çok yakışacak" dedi. Ünal’ın konuşmasının ardından da "Her yer rüşvet her yer yolsuzluk" sloganı atıldı.

 

Anıtı açmak üzere kürsüye davet edildiğinde "Yeryüzünde Nâzım kadar büyük bir insan olmamıştır" diyen Yaşar Kemal ise sözlerini şöyle sürdürdü: "Nâzım Hikmet arkadaşımdı. Paris’te yaşadığım dönemde görüşürdük. Nâzım Hikmet’i okuduktan sonra kendi şiirlerimi yırtmıştım. Nâzım, Hapishanede şiir yazmasaydım, şair olmasaydım ölürdüm. Yaz, yoksa ölürsün.’ deyince yeniden yazmaya başladım."

 

Nâzım Hikmet Anıtı, Yaşar Kemal ve Nâzım Hikmet’in yeğeni AyşeYaltırım tarafından açıldı. Açılış sırasında Fazıl Say’ın Nâzım Hikmet besteleri, “Memleketim” ve Zülfü Livaneli şarkıları çalındı.

TÖRENE MUSTAFA KEMAL MERKEZİ’NDE DEVAM EDİLDİ

Nâzım Hikmet Vakfı ve Beşiktaş Belediyesi’nin birlikte düzenlediği, Nâzım Hikmet’in 112.doğum günündeki anma etkinlikleri akşam saat 20.oo’de Mustafa Kemal Merkezi’nde devam etti. Tiyatro sanatçısı Altan Erkekli’nin sunumuyla açılan gecenin konuşmacısı, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’dı. Ünal salondaki konuşmasında bu gecenin hazırlayıcılarından biri olmanın gururunu yaşadıklarını vurguladı. Ünal’ın konuşmasının ardından Nâzım Hikmet Vakfı’nca hazırlanan teşekkür plaketi Başkan Rutkay Aziz tarafından İsmail Ünal’a takdim edildi.  

Tören Nâzım Hikmet anıtının ortaya çıkış serüvenini anlatan “NÂZIMEM” belgeseliyle başladı. 8 dakikalık kısa belgeselin bitiminde söz alan Mehmet Aksoy, belgeselin müziklerini besteleyen Kıbrıslı sanatçı Aysun Kahraman’ı sahneye davet ederek konuklara tanıttı.

Altan Erkekli’nin kısa tanıtımının ardından Çağ Erçağ, Melih Kara, Erman İMAYHAN ve Murat Berk’in yer aldığı Çellistanbul topluluğu kısa bir dinleti sundu. Tiyatro sanatçıları Tilbe Saran ve Altan Erkekli’nin şiirlerinin eşlikçisi yine müzikleriyle Çellistanbul’du. 

Programın ikinci bölümünde Güvenç Dağüstün, Hakan Toker’in piyanosu eşliğinde söylediği Nâzım Hikmet şarkılarıyla şairin doğum gününü kutladı.  Son olarak sahne alan Dilek Türkan, Çellistanbul ve Derya Türkan’ın kemençesi eşliğinde şarkılarını Nâzım Hikmet için söyledi. Özellikle sözleri Nâzım Hikmet’e ait olan, Mesut Cemil’in bestelediği “Martılar Ah Eder” ve “Kanatları Gümüş Yavru Kuş” şarkıları salonu dolduran Nâzım Hikmet dostlarından uzun alkış aldı. 

 


 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım