Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
03.06.2013 | ŞAİRİN ÖLÜMSÜZLÜĞE UĞURLANIŞININ 50. YILDÖNÜMÜ
 
Yer:MOSKOVA

NÂZIM HİKMET 50. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE MOSKOVA’DA ANILDI!

 

Nâzım Hikmet, doğumunun 111, sonsuzluğa uğurlanışının ellinci yılında mezarı başında anıldı. Moskova’da her yıl düzenlenen anma törenleri bu yıl öncekilere göre daha geniş katılımlı gerçekleşti.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı her yıl, son nefesini verdiği 3 Haziran günlerinde Moskova’da yapılan törenlere verdiği desteği, bu yıl Vakıf yöneticileri ve sanatçıların katılımıyla sürdürdü.  Seksene yakın sanatçı, yazar, gazeteci Nâzım Hikmet Vakfı’nın çağrısıyla Moskova’daki törenlere katıldı.

Vakıf ve RTİP (Rus Türk İşadamları Birliği) işbirliğiyle gerçekleşen program, 2 Haziran akşamı 17.30’da Moskova’da Mir “Barış” Salonu’nda başladı, 3 Haziran günü saat 11.oo’de  ünlüler mezarlığı olarak Novodeviçi’de Nâzım Hikmet’in anıt mezarında sürdü. Vakıf başkanı Rutkay Aziz, burada yaptığı konuşmada şairin “Bugün Pazar” şiirinden bölümler okudu.

Törenlere Türkiye’den ÇELLİSTANBUL grubu üyesi çellist sanatçılar; Çağ Erçağ, Melih Kara, Murat Berk ve Ozan Tunca ile piyanist Orçun Orçunsel katıldı.  MİR Salonu’ndaki konserde ise;  Çellİstanbul’un eşliğinde Güvenç Üstündağ, Zuhal Olcay ve Zülfü Livaneli sahne aldılar.

 

 


 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım