Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
15.01.2013 | NÂZIM HİKMET 111. DOĞUM GÜNÜNDE TARABYA'DA ANILDI
 
Yer:TARABYA / İSTANBUL

Nâzım Hikmet, 111’inci doğum gününde, Vakfımız tarafından İstanbul’dan ayrıldığı son nokta olan Tarabya sahilinde anıldı.

Düzenlenen anma törene Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Nâzım Hikmet Vakfı Başkanı Rutkay Aziz ve Başkan Yardımcısı Tarık Akan, Kıymet Coşkun, Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Oral ile çok sayıda kişi katıldı.

Törende konuşan Nâzım Hikmet Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, özgürlük ve barış savaşçısı, emekten yana, hasretin, sevdanın, aşkın şairi olan Nâzım Hikmet’i 111. doğum gününde andıklarını belirterek, “111 sanki Nâzım’a çok yakışıyor. Kavgasında, hayatında, şiirinde, tiyatrosunda, yazılarında hep öncülüğü ve birinciliği hedeflenmiş bir şaire bu üç tane bir, yani 111 çok yakışıyor. Ne mutlu ki bize böylesine bir dünya şairine sahibiz, onun da âşık olduğu Türkçemizde onu okuma bahtiyarlığına eriştik. İade-i itibarın dışında bu ülkenin ilerici devrimcileri, demokratları çok ciddi kavga ve mücadelenin sonucunda Nâzım’ın yurttaşlık hakkını almıştır. Kimse vermemiştir. Bu yıllarca verilen bir mücadele sonucunda kazanılmıştır. Mezarın gelip gelmemesinin çok daha ötesinde önemli bir şey var. Kimilerine göre bize düşen görev bu ülkedeki barış, demokrasi, özgürlük, adalet, hukukun üstünlüğüne inanmış ve her zaman insanlık adına, hatta Silivri’deki insanlarımızın özgürlüğü adına bizler demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti adına Nâzım’ın bıraktığı yerden vatan hainliğine devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Anma töreninde konuşmaların ardından katılımcılar Nazım Hikmet için denize karanfiller attılar.

Tören, Şükrü Genç’in Nâzım Hikmet Vakfı Yöneticilerine Nâzım portresi hediye etmesi ve Nâzım Hikmet şiirlerinden bestelenen şarkıların okunması ile sona erdi.

 

 


 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım