Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
03.09.2012 | NÂZIM HİKMET, DİKİLİ'DE ANILDI
 
Yer:DİKİLİ/İZMİR

NÂZIM HİKMET, DİKİLİ’DE ANILDI

Dikili Belediyesi ve Nâzım Hikmet Vakfı’nca düzenlenen Dikili Şenliği 1-2 Eylül tarihlerinde yapıldı.

“Nazım Hikmet ve Barış” konulu panelde Nâzım Hikmet Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, vakıf başkanvekilleri Tarık Akan ve Kıymet Coşkun ile Orhan Alkaya ve Haydar Ergülen konuştular.

Tarık Akan,  konuşmasında, iktidarın eğitim sistemini çok aşağıya çektiğini, yeni sistemden çıkan çocukların bu toplumun başına nasıl bir “bela” açacağını tasavvur edemediğini kaydetti. Akan, “4 yıldır memleketimden insan manzaraları ve Kuvayi Milliye üzerine bir senaryo çalışıyorum, Başardığım an çok güzel bir film seyrettireceğim” dedi.

Açılış töreninin ardından “Barış için Nâzım Hikmet Parkına” adlı yürüyüş yapıldı. Binlerce Dikililinin katıldığı yürüyüşe kurumsal olanak KESK, TMMOB, CHP, HDK, TKP, ÖDP, Eğitim-Sen’de katıldılar. “Savaşa hayır, yaşasın barış”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları ile yürüyen kitlenin sayısı binleri buldu. Yeni yapılan Nâzım Hikmet parkındaki Nâzım Hikmet büstünün açılışı yapıldı.

Birçok ünlü ismi bir araya getiren şenlikte politikacılar, yazarlar, sanatçılar ve akademisyenler Barış’ı her açıdan ele alırken, "Dikili Nâzım Hikmet Barış Ödülü"nün ilki ödülü edebiyatçı ve barış adamı Yaşar Kemal’e verildi.

Şenliğin açılışına yüzlerce kişi katılırken akşam programında tek kişilik oyunuyla Genco Erkal, verdiği konserle Fide Köksal sevenleriyle buluştu.


 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım