Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
11.05.2012 | HALİT ÇELENK ANILDI
 
Yer:ORHAN ADLİ APAYDIN KONFERANS SALONI

HALİT ÇELENK ANILDI

 

 

Yaşadığı her an emekçileri, devrimcileri ve ezilenleri savunan, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın da avukatı olan Halit Çelenk ölümünün 1'inci yıldönümü nedeniyle, İstanbul Barosu ile Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği etkinlikte anıldı.

 

5 Mayıs 2011'de yaşamanı yitiren Halit Çelenk için İstanbul Orhan Adli Apaydın Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen anmaya, Çelenk'in kızları Prof. Dr. Ferda Çelenk ve yazar Serpil Çelenk Güvenç ile Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Başkanı  Rutkay Aziz, İstanbul Barosu Başkanı Av. Ümit Kabasakal, Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Av. Taylan Tanay ve birçok genç hukukçu katıldı.

 

ÖNCE İNSAN SONRA AVUKAT Halit Çelenk'in, Nâzım Hikmet gibi ölümsüzler arasına katıldığını söyleyen Rutkay Aziz, "O bizim için gerçek bir örnekti, yol arkadaşıydı, ileri devrimci sanatı savunan, hiçbir çıkar düşünmeden bayrak gibi en önde duran biriydi, ışıklar içinde yatsın" dedi. "Önce insan sonra avukat olmak gerek" sözleriyle babasının insan haklarına dayanan hukuk mücadelesini vurgulayan Ferda Çelenk de, çağdaş hukukun insan haklarına dayanan hukuk olduğunu ve bu hukukun sınıf mücadelesiyle elde edildiğini söyledi.

Anmaya katılarak Halit Çelenk'i yaşattıkları için herkese teşekkür etti. Sanık ve sosyalist olarak Halit Çelenk'in nasıl sandalyeye oturtulduğundan bahseden kızı Serpil Çelenk ise, babasının Deniz'lerin sadece avukatı olmadığını, beraber bir dünya görüşünü paylaştıklarını söyledi. Çelenk'in hukuktaki başarısının sosyalizme olan inancından geldiğini vurgularken, "12 Eylül faşizminin yaşandığı bu günlerde aydınlar, hukukçular, gazeteciler, sanatçılar emek mücadelesi veriyor. Bağımsızlık, demokrasi, sosyalizm bayrağı bugün giderek yükseliyor" dedi. "Anmak sadece nostalji değildir, bir mücadele kararlılığıdır" diyen avukat Tanay, aydın avukatların görevinin sadece ezilenleri, ölenleri, asılanları savunmakla sınırlı kalamayacağını; tüm avukatların, Çelenk'lerin çizdikleri yolda yürümesi gerektiğini söyledi.

 


 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım