Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
01.06.2011 | NÂZIM HİKMET ÖLÜMSÜZLÜĞÜNÜN 48. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
 
Yer:İSTANBUL

 

NÂZIM HİKMET  ÖLÜMSÜZLÜĞÜNÜN 48. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
 
 
3 Haziran 1963 günü "Elveda dünya / merhaba kâinat" diyen, yeryüzünün gelmiş geçmiş en büyük ozanlarından Nâzım Hikmet, bu yıl farklı bir etkinlikle anıldı.
 
Hıfzı Topuz’un ozana ilişkin yeni kitabı "Hava Kurşun Gibi Ağır"ın yayımlanışı nedeniyle Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, Hıfzı Topuz ve kitabın yayımcısı Remzi Kitabevi ortak bir etkinlik düzenledi.
 
1 Haziran Çarşamba günü Çengelköy, Sophia’da saat 19:00’da başlayacak etkinlikte büyük ozanımız kültür dünyamızın önde gelen isimlerinin katılımıyla anıldı.

Etkinliğe aralarında Aydın Boysan, , Mehmet Aksoy, Ali Sirmen, Orhan Erinç, Egemen Berköz gibi sanat ve medya camiasından pek çok tanınmış isim katıldı.

Doğa Rutkay’ın sunuculuğunu üstlendiği etkinliğin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın Hıfzı Topuz Afrika Maskları Müzesi’nin açılacağını söyledi.

 

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, “Bugün Pazar değil, bizi güneşe çıkartmadılar ama biz Nâzım’ın ve Hıfzı Topuz’un topraklarında doğmuş olduğumuz için de bahtiyarız. Onları unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi.

Hıfzı Topuz ise “Bu akşam böyle bir ilgi beklemiyordum, çok duygulandım ve çok sevindim. Ben bu ilgiyi Nâzım’a gösterilmiş bir ilgi ve sevgi tezahürü olarak alıyorum. Ben buna vasıl oldum sadece. Nâzım’ı tanıdım, çok sevdim, yıllarca onun anılarını yaşattım. Bu yazdığım kitap elli yıllık bir birikimin sonucu oldu. Nâzım’a karşı bir borcum vardı, bunu yerine getirdiğimi düşünüyorum” dedi.

 Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın .

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz.

Gazeteci - Yazar Hıfzı Topuz.


 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım