Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
03.06.2010 | FAZIL SAY (NÂZIM ORATORYUSU)
 
Yer:ANTALYA AÇIK HAVA TİYATROSU

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı işbirliği ile 3 Haziran akşamı Antalya’da Fazıl Say Nâzım Oratoryosu seslendirildi. Aynı gün Nâzım Hikmet’in ölümsüzlüğünün 47. yılı anısına heykeltıraş Mehmet Aksoy’un eseri “Nâzım Hikmet Hapiste” heykelinin açılışı da yapıldı.

Nâzım Hikmet’in ölümsüzlüğünün 47. yılı anısına
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı işbirliği ile düzenlenen Fazıl Say Nâzım Oratoryosu, Antalya’da büyük coşku ve heyecan yarattı. 3 Haziran akşamı Antalya Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşen konsere sanatseverlerin yanı sıra çok sayıda siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve yazar katıldı. Konser sonunda sanatçılar uzun süre ayakta alkışlandı.

Fazıl Say’a dev orkestra ve koro eşlik etti

Piyanodaki güçlü ve sınırsız yorumu ile izleyici karşısına çıkan Fazıl Say’a eserinde, şef
İbrahim Yazıcı yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Ankara Devlet Çoksesli Korosu eşlik etti. Konserde ayrıca şiirde Genco Erkal, vokalde Sertab Erener, Güvenç Dağüstün, blok flüt İrem Alpay, Glockenspiel Elif Ceren Fitoz ve çocuk solist olarak Kansu Tanca sahne aldı.

Say’ın müziği ile ‘Nâzım şiirleri’…

Nâzım Hikmet’in günümüze unutulmaz izler bırakan dizelerinin Fazıl Say’ın müziği ile yeniden hayat bulduğu Nâzım Oratoryosu’nda “Gençlikte” (Üç Selvi, Açların Gözbebekleri, Kerem Gibi), “Hapishanede” (Dizboyu Karlı Bir Gece, Pazar, Ben İçeri Düştüğümden Beri, Yatar
Bursa Kalesi’nde), “İnsan Üzre” ( Hapisten Çıktıktan Sonra, Kız Çocuğu, Hiroşima, Nereden Gelip Nereye Gidiyoruz?), “Memleket Üzre“ (Vatan Haini, Şehitler, Davet, Memleketim) ve final bölümünde ise “YaşamayaDair” seslendirildi.

 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım