Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
03.06.2010 | NÂZIM HİKMET YILLAR SONRA KOŞUP OYNADIĞI GÖZTEPE'DE
 
Yer:İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ

Nâzım Hikmet yıllar sonra koşup oynadığı Göztepe’de!..

 

Ünlü şair Nâzım Hikmet’in çocukluk eşyaları İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sergilendi.

Şairin ölümünün 47. yıldönümü için Nâzım Hikmet Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen sergide, sanatçının çocukluk pelerini, hırkası, ayakkabısı, mama kaşığı ve Moskova’daki çalışma odasında bulunan oyuncaklar yer aldı.

 

Nâzım Hikmet’in çocukluğunun önemli bir bölümü, Göztepe semtindeki Taşmektep Sokağı’nda geçmiştir. Bu sergiyle şairin çocukluğu koşup oynadığı Göztepe’de yıllar sonra yeniden canlandırıldı…

 

Oyuncak Müzesi’nin kurucusu şair ve yazar Sunay Akın, sergiyle ilgili şunları söyledi:”Nâzım Hikmet oyuncakları çok severdi. Nerde bir oyuncakçı dükkânı görse, ellerini camekâna bir çocuk gibi dayar, uzun süre seyre dalardı. Bu yüzden şiirlerinde ve yazılarında oyuncaklar çokça çıkar karşımıza. Örneğin, Beyoğlu’ndaki Japon Mağazası’nın vitrinindeki oyuncakları Orhan Selim imzasıyla yazdığı Akşam gazetesinde anlatır. Nâzım Hikmet Vakfı’nın katkısıyla düzenlenen bu sergide, ünlü şair ilk kez bir oyuncak müzesinde yer alacaktır. Nâzım Hikmet’in sergilenen eşyaları, yüz yıl önceki çocuk dünyasının izlerini taşıması açısından ayrıca önem taşıyor.”

 

 


 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım