Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
ETKİNLİKLER <<Geri
 
03.06.2010 | NÂZIM HİKMET ÖLÜMSÜZLÜĞE UĞURLANIŞININ 47.YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
 
Yer:ANTALYA

NÂZIM HİKMET 
ÖLÜMSÜZLÜĞE UĞURLANIŞININ  47.YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
 
 
3 Haziran 1963 yılında yitirdiğimiz NÂZIM HİKMET, yurt içinde ve mezarının bulunduğu Moskova’da düzenlenen törenlerle anıldı.
 
Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, Nâzım Hikmet’i anma törenini bu yıl Antalya’da Antalya Belediyesi ile birlikte Antalya’da, Göztepe’de bulunan Oyuncak Müzesi ile İstanbul’da ve Moskova Türk Kadınlar Birliği ile Moskova’da andı. 
Antalya’da düzenlenen tören 3 Haziran günü İstanbul’dan giden sanatçıların katılımıyla saat 18.00’de Karaalioğlu Parkı’nda Mehmet Aksoy’un Nâzım Hikmet anıtının açılışıyla başladı.Mehmet Aksoy’un Nâzım Hikmet Anıtı, bu yılın Ocak ayında Nâzım Hikmet Vakfı tarafından Küba Havana’ya götürülen heykelin bir örneği.
 
Açılış töreni sonrasında ise Antalya’da bulunan dört bin kişilik Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu’nda Fazıl Say’ın Nâzım Hikmet Oratoryosu seslendirildi. Bu konserde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Ankara Devlet Çok Sesli Korosu, Fazıl Say’a eşlik eti.. Sertap Erener ve Güvenç Dağüstün’ün solist olarak katıldığı  konserde şiirler Genco Erkal tarafından seslendirildi. Orkestrayı Şef İbrahim Yazıcı yönetti..
 
İstanbul’da ise Nâzım Hikmet Vakfı’nda bulunan Nâzım Hikmet’in çocukluk eşyasının, bir ay süreyle sergileneceği Nâzım Hikmet Köşesi Göztepe, Dr. Zeki Zeren Sokak’ta bulunan Oyuncak Müzesi’nde açıldı.    
 
Moskova’da düzenlenen anma töreni her yıl olduğu gibi bu yıl da Nâzım Hikmet’in mezarının bulunduğu Nove Deviçye Mezarlığı’nda başladı. Türkiye’den Nâzım Hikmet Vakfı’nı temsilen tiyatro sanatçıları Tilbe Saran ve Cüneyt Türel’in katılacağı törenler iki akşam sürdü. Törenlerde Sumru Ağıryürüyen Grubu   ve Edip Akbayram konser verdi.
 

 
NÂZIM HİKMET KÜLTÜR ve SANAT VAKFI

 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

11.04.2018
NÂZIM HİKMET KÜTÜPHANESİ
02.04.2018
ŞEYH BEDRETTİN DESTANI ANTAKYA SAHNESİNDE
   
web tasarım