Ana Sayfa Nâzım Hikmet Vakıf Nâzım Hikmet Yılı Etkinlikler Takvimi Haberler
 
NÂZIM HİKMET ANI ODASI

NÂZIM HİKMET ANI SALONU
(MÜZE İÇİN İLK ADIM)


Nâzım Hikmet'in ölümünün 36. yıldönümü olan 3 Haziran 1999' da açılan Nâzım Hikmet Anı Salonu'nda Vakfa çeşitli dönemlerde bağışlanan Nâzım Hikmet'in eşyaları sergileniyor. Salonda ağırlıklı olarak 30'lu yıllarda Piraye Hanım ve oğlu Memet Fuat'la birlikte kullandığı ve Piraye Hanım'ın titizlikle sakladığı eşyalar yer alıyor.
Ayrıca kızkardeşi Samiye Yaltırım'ın ve dostlarının bağışladıkları ile Moskova'da yaşadığı yıllarda kullandığı ve geçtiğimiz yıllarda getirilen kişisel eşyası bir müze titizliği ile düzenlenen salonda sergileniyor.
Anı Salonu haftanın iki günü; salı ve perşembeleri saat:12.00-18.30 arasında gezilebilir.
Vakfımız tarafından yıllardır bir araya getirmeye çalıştığımız Anı Salonu'nda sergilenen eşyaların bağışçıları arasında; Ayşe Yaltırım, Müzehher Vâ-Nû, İsmail Hakkı Balamir, İlhan selçuk, Vera Tulyakova Hikmet, Valentin Babayef, Galina Kalesnikova, Abidin Dino, Anar Rızayev ve çok sayıda Nâzım dostu bulunuyor.
Memet Fuat'ın "Gölgede Kalan Yıllar" kitabında sözünü ettiği eşya, Anı Salonu'nda sergileniyor. Memet Fuat, bu eşyaları şu sözlerle anlatmış kitabında:

Bizim yattığımız odada da Cihangir'de olmayan eşyalar vardı. Bir kere ablam için dedemin köşkündeki karyolası gelmişti. Odanın iki yanında duran yataklarımızın arasında ise uzun bir masanın üstünde Nâzım'ın 'dede mirası meşhur kütüphane'si duruyordu. O masa ile kitaplığı Mithat Paşa köşkünden anım samıyorum, ama herhalde onları Cihangir'deki apartmana sığmayacakları için orada bırakmış, Nişantaşı'na geçince almıştır.


Masanın bir yanında ablam, bir yanında ben çalışırdık. Benim yatağım pencerelerin olduğu duvara yakındı, onunki de karşı duvarın yanındaydı. Masayı da öyle bölüşmüştük. Kitaplığın bir rafıyla, küçük dolapları da bizimdi...

Cihangir'deki odamda karyolamdan başka bir çalışma masası, iki sandalye vardı. Onlar bugün de duruyor. Herhalde Nâzım'ın babasının evinden gelme şeyler. Artık kullanılacak durumda değiller, ama Piraye atmamış, korumuş. Ben de koruyorum. Adnan Ağabey çalışma masamla saldalyeleri maviye boyamıştı. Karyolam da maviydi.

 
 
VAKIF
Tarihçe
Girişim Kurulu Üyeleri
Kuruluş Senedi
Yönetim Kurulu
Anı Odası
Bilgi Merkezi
Uluslararası Şiir Ödülü
Yayınlarımız
Kültür Merkezi


 
Ata Medya